Színes, mintás, pöttyös, nagy, kicsi, könnyű, nehéz. A gyerekek nagyon szeretik, mert lehet gurítani, dobni, elkapni, rúgni. Igen, ez nem más, mint a legkalsszikusabb játékok egyike, a labda. Azokban a háztartásokban, ahol van gyerek, szinte 100%, hogy minimum egy előfordul belőle, hiszen kicsik és nagyok egyaránt nagyon szeretnek vele játszani. Nem árt azonban, ha szülőként tisztában vagyunk vele, hogy miért érdemes ezt az eszközt minimum 10-15 percre minden nap a gyermekünk kezébe adni?
“A labdajátékokhoz használt mozdulatok nélkül nem teljes a mozgásfejlődés.”
A labdás gyakorlatok fejlesztik a testi- és idegrendszeri funkciókat, a szem-kéz és szem-láb koordinációt, továbbá hatással vannak a térbeli tájékozódás fejlesztésére és a gömbérzék fejlesztésére. A kisgyermekkori labdás gyakorlatok nagy hatással lehetnek a mozgások térbeli és időbeli érzékelésére és pontosítására. Tökéletesen fejleszti a ritmusérzéket, az egyensúlyérzéket, segít kialakítani a gyerekben a vizuális érzékelést, az irányított figyelmet, a szabálytudatot és természetesen erősíti a fizikai erőnlétet is.
Mit is jelent a szem-kéz koordináció, amely a nagymozgások egyike?
Ez a kifejezés alatt azt értjük, amikor a gyermek látását és a kezének a mozgását célzottan összekapcsoljuk. Ez a képesség felel az írás és olvasási készség elsajátításáért, fejleszti a periférikus látást. Felkészíti a gyermeket arra a mozgásra, amikor úgy kell írni, hogy közben nem a kezünket nézzük. A labda szemmel való követése pedig az olvasni tanulásban is igencsak sokat tud segíteni. Emellett pedig számos készséget fejleszt még, ilyen például a cipőfűző bekötése is.
Milyen gyakorlatokat végezzünk, ha a szem-és kéz koordinációt szeretnénk fejleszteni?
- Kézből – kézbe való dobás
- Labdadobás a levegőbe, majd elkapás különböző nehezítésekkel
- Labdaterelgetés
- Labdaütögetés (földhöz, falhoz)
- Pattintással átadni a labdát egy társnak
- Dobálás ritmusra, mondókával
- Labda elgurítás, utána futás
- Célba dobás
- Célbavezetés
- Kosárra dobás
- Labdahordás nehezítésekkel
- Labdarúgás
Ha 4-8 éves között van a gyermeked és szeretnéd ezeket a keszségeket fejleszteni, de ötlethiányban vagy, akkor érdeklődj hamarosan elérhető 10 részes fejlesztősorozatunk iránt a smilingkids.fejlesztes@gmail.com e-mail címen, vagy a +36 30 619 41 40 telefonszámon. A videósorozat augusztustól megvásárolható weboldalunkon is.
Mikortól adjunk labdát a gyermekünk kezébe?
Már egészen kicsi kortól adható labda a gyereknek, ami azonnal hat a csöppségek motorikus képességeire. Fejleszti a térérzékelést és az egyensúlyérzéket, a kéz-szem koordinációját, megtanítja az időzítés fontosságát, amik mind-mind kulcsfontosságú szereppel bírnak a kisgyermekek érési folyamatában.
Segít megtapasztalni, milyen érzés valamilyen más test mozgását befolyásolni a sajátján kívül. A babákat lenyűgözi, ha valamilyen tárgyat elguríthatnak vagy eldobhatnak, így önfeledt játékidőt is nyújt a fejlesztésen felül ez az egyszerű eszköz.
A labdajátékokkal erényekre is szert tehetnek
- Empátai
- Türelem
- Szabálykövetés
- Elfogadás
- Osztózkodás
Érdekességek a labdáról
Az ősi Kínában és Egyiptomban már i.e. 2500 körül játszottak labdajátékokat. A labdát kezdetben állatbőrökből, állati hólyagból vagy parafából készítették. A gumiból készült labda csak a 16. század után terjedt el, mivel Amerika felfedezése előtt az európaiak nem ismerték a kaucsukot.
Forrásmegejlölés: Labda – Wikipédia (wikipedia.org)
Saját élményünk a labdával
A családunk egyik kedvenc játékeszköze a labda. Az egészen apró gumilabdától az óriás méretig. A gyermekeink első labdájukat, már akkor megkapták, amikor még csak a pocakomban voltak. Úgy vettem észre, hogy nagyon jót tett a fejlődésüknek. Norci 6 éves, Barnus pedig 12, azonban még mindig nagy népszerűségnek örvend nálunk. Olyannyira, hogy a nyaralásaink elengedhetetlen kellékei között is szerepel. Idén Spanyolországban jártunk, ahol Norci minden kirándulásra magával hozta a kedvenc strandlabdáját, és talán nem túlzok, ha azt mondom, hogy Malagának nincs olyan terület már, ahol ne játszott volna a 3 hét alatt.
Fontos információ
Ha úgy érzed, hogy fejlesztésre szorul a gyermeked, de nem vagy benne biztos, hogy milyen területet erősítsetek, akkor vedd igénybe online konzultációnkat. Időpontegyeztetés: smilingkids@gmail.com +36 30 619 41 40