Így készíts otthon készségfejlesztő gyurmát…
A gyurmázást a legtöbb gyermek imádja, hiszen egy szivárvány színeiben pompázó rugalmas anyagból, saját kezük segítségével valósíthatják meg képzeletük szüleményét. De nem csak az alkotás öröme miatt érdemes leülni otthon is játszani ezzel a masszával, ugyanis megannyi olyan fejlődési területet stimulál egyszerre ez a tevékenység, amelyek hatással lesznek a gyermek készségeire óvodáskor után is. Legújabb blogbejegyzésünkben minden információt összegyűjtöttünk a gyurmázásról és a pozitív hatásairól, valamint egy tuti otthon elkészíthető gyurma receptet is megosztunk veletek.
Van-e korhatára a gyurmázásnak?
Alkotni, gyömöszölni, gyúrni, kikapcsolódni mindenki szeret korosztálytól függetlenül. Azonban arra érdemes odafigyelni, hogy az egészen kicsik, mindent a szájukba vesznek, így ismerkednek a dolgokkal. Az alapján kezdik osztályozni a tárgyakat, hogy ehető, vagy nem ehető. Így érdemes megvárni, míg a gyerkőc betölti a 1,5-2 éves kort, amikor már meg tudjuk beszélni velük, hogy a gyurma nem az ő pocakjába való. Felső korhatára azonban nincsen ennek a tevékenységnek, hiszen vannak olyan felnőttek is, akik pénzkeresés céljából gyártanak gyurmából különböző dísztermékeket.
Milyen hozadéka van, ha rendszeresen gyurmázunk a gyerkőccel?
Kevés olyan kézműves tevékenység van, amely ilyen jól illeszkedik a gyermek aktuális fejlettségi szintjéhez. Teljesen mást fog a gyurmával kezdeni egy kétéves és egy nyolcéves is.
A gyerekek kisebb életkorban csak tépkedik a gyurmát, azonban ez sem egy céltalan tevékenység! Ez a mozdulat a szem-kéz koordinációra van hatással, a szem és a kéz összetett mozgását segíti.
„A gyurmázás segít előkészíteni a kezet az iskolára! „
Rendszeres gyurmázás jó hatással lehet gyermekünk kézügyességére is, amely ezáltal finomodik, ügyesedik. A nagy és erőteljes mozdulatokat idővel apró mozdulatok váltják fel, amit finommotorikának nevezünk. A finommotorika olyan fejlesztési terület az iskola előtt, amely általános probléma a mai gyermekeknél. A gyurma gyúrása, valamint a készített figurák részletes kidolgozása segíti a fejlesztését.
„A gyurmázás fejlesztő hatással van a képzeletre.”
A gyermek maga találja ki, hogy mit fog készíteni, alkotni. Ez olyan, mint amikor mesét olvasunk tévénézés helyett a gyermeknek. Nincs megszabott forma előtte, hogy mit kell alkotnia. A kreativitásának csak a saját képzelőereje szab határt. Alkotásaiból jelenlegi érzelmi állapotába is betekintést nyerhetünk.
„Az önkéntelen figyelemre és a memóriára is hatást gyakorol ez a tevékenység.”
A gyermek által megálmodott figura megformázása aktív figyelmet igényel, ráadásul az elkészített alkotásra vissza is emlékeznek. A gyermek fegyelmet is tanul azáltal, hogy elkezd egy folyamatot és véghez is viszi. Látni fogja, hogy kitartással egy kis gombócból egy állatot – csigát, nyuszit, medvét – is készíthet.
„Megtanítja a térbeli formákat a gyermeknek.”
Gyurmázás közben térbeli, 3D-s formákat alkotunk. Megismerkedhetnek a gömbbel, kockával, hengerrel, mint forma. Emellett pedig a massza segítségével könnyedén érzékeltethetjük a gyermekkel az alábbi fogalmakat: kicsi-nagy, alacsony-magas, széles-keskeny.
„A gyurmázás oldja a szorongást!”
Ezen területek mellett, szorongásoldó hatása is van; a gyurma nyomkodása közben az idegrendszert is hatás éri, amely által csökken a felgyülemlett szorongás gyermekünkben.
Így készítsünk gyurmát házilag!
A házilag készített gyurmák a legalkalmasabbak a gyurmázáshoz, elkészítésük nem igényel sok időt és jól tárolva hetekig is elállnak. Hoztunk egy bevált receptet, amelyet bárki elkészíthet otthon és persze fel is használhatja a közös kézműveskedésre. Mi is mindkét magánóvodánkban ezt használjuk.
Hozzávalók
25 dkg liszt
2 evőkanál só
2 evőkanál olaj
1 kk. citromsav vagy borkősav (hogy ne penészedjen meg)
3 dl víz
Elkészítés
Jól kikeverve, addig főzzük, míg szilárd állaga nem lesz. Állandó kevergetés közben, ragacsosodni kezd, majd addig főzzük, míg nehezen keverhetővé nem válik, és az egész massza a fakanálon marad egyben.
Színezése egyszerű; kihűlt állapotban bármilyen ételfestékkel csak össze kell keverni. Hónapokig eláll nejlon zacskóban. Ha szeretnénk még biztonságosabbá tenni – ha véletlen megkóstolná a gyerek – akkor az alábbi színezőanyagokat használjuk: barna – kakaópor, sárga – kurkuma, narancssárga – pirospaprika, zöld – mandulaörlemény, fekete – aktív szénpor.