Amikor gyermekünk új dolgot tanul, anyaként olyan boldogok tudunk lenni, hogy sírva hívjuk fel apát, – “képzeld átfordult” -, majd csinálunk 500 videót, ahogy gyermekünk újra és újra bemutatja tudományát, ezután pedig nagy büszkén elküldjük a nagyszülőknek, barátoknak, rokonoknak, sőt, a lelkesebb anyukák még a Babás-mamás csoportokban is megosztják az élményt. Ne értsétek félre, ez nem csak megfigyelés, hanem saját tapasztalat is! Ugyanúgy átmentem én is azon a korszakon, amikor könnyes szemmel hívtam fel apát, hogy – “Nem hiszed el mi történt, lett egy fogunk”-.
De visszatérve a témához, ilyenkor úgy érezzük, hogy a legtöbben irigységből megpróbálják az örömünket letörni okoskodó kommentekkel, csak mert az Ő gyerekük még erre nem képes, pedig az enyém már “idő előtt” megcsinál olyan dolgokat, amit még “nem kéne”. A héten, pont egy egy ilyen posztnak a “szemtanúja” voltam, ahol azon mentek vérre, hogy probléma-e, ha a gyermek annyira “ügyes”, hogy kihagyja a mászást – “mi az neki, ugyan már?” – és rögtön feláll. Belegondoltam magam rögtön az anyuka helyzetébe, hogy Te jó isten, szegény ilyen támadások közepette mit gondolhat, most mikor Ő csak a boldogságát akarta megosztani másokkal. Ekkor jött a gondolat, hogy első sorban ezeknek az anyukáknak megsimogassam a lelkét kicsit, hogy ne aggódjatok, szinte minden anya ezen keresztül megy, másodsorban pedig szépen, tisztességesen elmagyarázzam azt, amit valószínüleg a poszt megszületése után már Ő is tud, hogy ez “probléma”.
Szeretném leszögezni, hogy nem, nincs semmi baj a babáddal, viszont egy kis odafigyeléssel segíthetsz neki!
A gyerekek nem nagy könyv szerint élnek és fejlődnek, ezt már mindannyian tudjuk, viszont képesek vagyunk magunkat ebbe a hitbe ringatni, hogy “Ó semmi baj, hát az én gyerekem ilyen”. Mindent a felgyorsuló világra fogunk, azt hisszük, ha a gyermekünk is olyan ütemben csinálja a mozgásfejlődést, mint ahogy növekszik az euró, akkor minden rendben. Ez sajnos egy tévhit, mert a csecsemők mozgásfejlődésében az a jobb, ha minden a megszokott és unalmas módon történik. Azaz először átfordul, majd kúszik, felül, mászik, feláll, elindul. De miért?
Kutatások szerint a kisbabák életében az agy fejlődése szempontjából az egyik legfontosabb mérföldkő a kúszás, mászás. Az a jó, ha legalább három hónapig ez a domináns helyváltoztató mozgása a kisgyermeknek. A kúszás és mászás tesz lehetővé a középvonalon túli keresztező mozdulatokat későbbiekben számos bonyolultabb mozgásformát, de fontos szerepe van például a szem-kéz koordináció kifejlődésében is. A kúszás rendkívüli módon fejleszti a babák agyát, így ha kimarad vagy lerövidül ez a mozgásforma, akkor az a későbbiekben számos problémát okozhat illetve a következő szinteket bizonytalan talajra építi. Ennek az a veszélye, hogy az alaptudás hiányos, az erre épülő készségek stabilitása veszélyeztetett.
Íme egy példa!
Sok hasonlatot tudnék felhozni, de most a középiskolai vagy felsőfokú tanulmányokra emlékeztetném az olvasót: a rosszul olvasható vagy rosszul fénymásolt jegyzetekből ugyan ki lehet bogarászni ezt-azt, lesz fogalmam, miről szól az anyag, de biztosan hiányos lesz a tudásom.
Le tudok vizsgázni kettesre, vagy akár jobb jegyet is kaphatok, látszólag a tudás birtokában vagyok, de valójában csak a fontos tananyag egy része a sajátom, egy-két fontos fogalmat megtanultam, amit a vizsgáztató biztosan kérdez, de ha át kell látni az egész anyagot, vagy komolyabb szinten szeretném tanulmányozni az adott témát, egyre több bizonytalanság lesz a rendszeremben.
Kisgyermekkorban a szükséges ismeretanyag nem olyan szerteágazó, mint később, az óvodás-és iskoláskorban, ezért a nem megfelelő fejlődés negatív hatásai nem mindig ütköznek ki.
Előzd meg a problémát!
Legyen sokat hason, legyen benne öröme, sikerélménye! A gyerekek hason fekve tudják megerősíteni azokat az izmokat, amik a kúszáshoz és a mászáshoz kellenek. Ha nem szeret hason lenni a babád, kérdezz meg egy szakembert, hogyan tudsz neki segíteni benne, hogy komfortos legyen!
A nyugodt és letisztult környezet támogatja a gyermek mozgásigényét és fejleszti a játéktevékenységét! A túl sok játék nem motiváló a mozgásra, sem a rendkívül színes játszószőnyeg, hiszen az is érdekes lehet, ha csak nézegeti, matat rajta. Ha a háttérben folyton megy a tv vagy a tablet-en a mese, az kiszolgálhatja az érdeklődését: anélkül kap izgalmas információkat, hogy tenni kéne érte valamit.
Hagyd mozogni!
Amikor csak lehetőség van rá, ne a pihenőszékben, a rácsos ágyban vagy a járókában legyen korlátozva. Hagyd, hogy felfedezze a környezetét!
Cikkünk következő blog bejegyzésünkben folytatódik…